Milujete čtení, jste schopni přečíst několik knih za rok v češtině, ale stále si netroufáte na knížku v angličtině? A slyšeli jste někdy o zjednodušené četbě? 🧐
Představte si, že jste v knihkupectví a držíte v ruce knihu Robina Hooda, která má v originále 435 stran, je plná zápletek a detailních informací, jsou v ní použity všechny časy, které angličtina má a ze kterých vám vstávají vlasy (či chlupy) hrůzou. 🤯 Pokud nemáte pokročilou angličtinu, knihu nejspíše vrátíte zpět do regálu. Ale co teď? Vy si tu knihu chcete ale fakt přečíst! … inu, zkuste přejít k jinému regálu.
U jiného regálu držíte knihu se stejným názvem, ale má pouze 48 stran a je na ni napsáno A2 – Level 2 – 600 slov + se na vás vzadu směje CD. Hurá! 🥳 Máte vyhráno. Právě v ruce držíte knihu, která je na vaší jazykové úrovni + ji můžete číst a poslouchat zároveň.
Další výhodou zjednodušené četby je ta, že se slova v knize často opakují, takže máte možnost si je lépe zapamatovat.
Knihy hledejte pod názvem Penguin Readers, Oxford Bookworms, anebo Macmillan Guided Readers.
Tyto knihy můžete najít v internetových knihkupectvích a občas i kamenných. Dále v lokálních knihovnách či knihovnách přímo zaměřených na anglickou četbu (např. British Council v Pardubicích).
A jak vybrat tu správnou úroveň?
Knize byste měli rozumět z 80 %. Zbylých 20 % pochytíte z kontextu, či si občas můžete pomoci slovníkem. Nikdy si však neberte knihu, kde rozumíte úplně všemu. V čem by vás to posunulo? … Dále můžete prozkoumat webovky výše zmíněných tvůrců, kde rozebírají jednotlivé úrovně knih – pro koho je určena a na jaké gramatické jevy či slovíčka můžete v knize narazit.
Teď už zbývá jen takovou knihu koupit a můžete si užívat čtení v angličtině s úsměvem! 🙂