🐰 Velikonoce ve Skotsku s Jitkou Mlčochovou 🐰

Chcete vědět, jestli se liší Velikonoce ve Skotsku od těch v Anglii? Jaké tradice se ve Skotsku ještě drží, jaký je u nich nejdůležitější den a co v tento den jedí?


V pátek 2. 4. 2021 proběhl ve facebookové skupině
21. denní výzva – nakopněte svoji angličtinu live rozhovor s Jitkou Mlčochovou, která žije už čtyři roky ve Skotsku v Edinburghu a učí angličtinu a češtinu online. Rozhovor trval necelou hodinku a byl nabitý informacemi od samého začátku až do konce!


Čokoláda, čokoláda, čokoláda… všude! Teda spíše čokoládová vajíčka. Tradice říká, že velikonoční králíček (Easter bunny) schová v zahradě velikonoční čokoládová vajíčka a děti je musí hledat. V angličtině takzvaný Easter egg hunt. Pozor! Ani na dospělé se však nezapomíná… Jaká to krásná tradice – gender neutral a dostane se i na rodiče. 
🙃 Toto probíhá na Velikonoční neděli – den, kdy probíhá nejvíce tradic.


Mezi další tradice patří tzv. egg rolling – kutálení čokoládových vajec z kopce dolů. Které vejce se dostane nejdále, to vyhrává! Děti tuto tradici milují. Co vy, chtěli byste si to zkusit?


Nezapomíná se ani na tradiční oběd – pečené jehněčí (roast lamb), které se podává se zeleninou a jorkšírským pudinkem (typická příloha z mouky, vajec, vody a mléka). Toto jídlo je hodně podobné tzv. Sunday roast – jídlo, které se typicky podává v neděli, ale většinou se místo jehněčího připravuje s kuřecím, vepřovým či hovězím masem.

Živě si vzpomínám na můj pobyt v Anglii jako au-pair. Sunday roast jsme měli minimálně dvakrát týdně (jelikož host mum uměla uvařit celkem asi jen tři jídla) a když jsme ho měli i na Štědrý den, řekla jsem si: ”Už zase Sunday roast???” 😄 


Přichází na řadu sladká tečka – hot cross buns. U nás máme mazance, v UK mají toto. Letos jsem je poprvé zkoušela péct a musím říct, že mi mazance chutnají daleko více. 

Měli by se jíst ještě teplé, proto mají v názvu slovíčko hot. Kříže (crosses) indikují ukřižování Ježíše. Většinou se podávají s máslem, marmeládou či džemem, ale dají se jíst i jen tak. 


No a jsou tedy Velikonoce ve Skotsku jiné než v Anglii? Nejsou. 
🙂 Tradice jsou stejné, Easter egg hunt se drží i v Americe. A co vy? Zkoušeli jste ho někdy se svými dětmi? Může to být příjemná změna.

Tímto bych chtěla Jitce ještě jednou moc poděkovat a doporučit vám její Facebook či Instagram, kde můžete vidět její krásné fotky ze Skotska či přímo z Edinburghu.