Dokážeš cizinci popsat tvé typické Vánoce?

Chystáš se před nebo během svátků do zahraničí? A co když po tobě někdo bude chtít popsat tvé typické Vánoce? Zvládneš to?

Jako inspiraci na slovní zásobu, fráze a gramatiku jsem sepsala mé typické Vánoce v angličtině i češtině. Jak moc jsou podobné těm tvým? 🙂

Copy of IG stories

Vídeň 2022

ENGLISH VERSION:
⭐ I’m a Christmas freak. I love Christmas!
⭐ I always start this season by listening to Christmas music on YouTube. And I usually start in November (or October? 😅). I’m a big fan of English Christmas music and I can’t imagine my playlist without Mariah Carey and her All I want for Christmas is you.
⭐ The next thing I do is to check all the Christmas events taking place around me and put them in my calendar. All the Christmas markets, concerts and events I want to visit.
⭐ Then I go to stores and check their new Christmas decorations and candles.
⭐ After that it’s time to think about what Christmas cookies I want to bake. I usually bake just a few kinds, we don’t eat that a lot.
⭐ As December enters, we decorate our flat with Christmas decorations and make eggnog and mulled wine. We start watching Christmas films (our favourite is Home Alone) and then I usually watch Love Actually, The Holiday and A Christmas Carol. It’s a must at Christmas. I also buy a few presents and wrap them in nice wrapping paper.
⭐ I can’t forget about Christmas WhatsApp speaking groups that are my most favourite course of the year!

Christmas Eve (24. 12.) 🎄
We wake up, make breakfast and watch fairy tales. Our typical lunch is white sauerkraut soup. We go for a walk in the afternoon and then I start preparing our Christmas dinner. We don’t have carp or schnitzel with potato salad as most families do. Our typical Christmas dinner consists of salmon, sauce and roasted potatoes. The sauce has been made in my family for generations. It’s made of bacon, mushrooms, onion, cream and paprika. I always look forward to that as I make it only at Christmas. My husband and I exchange presents after dinner and then we watch fairy tales again. We don’t go to Midnight Mass because we are already asleep at that time. 😅

ČESKÁ VERZE:
⭐ Jsem blázen do Vánoc. Vánoce miluju!
⭐ Tohle období vždycky začínám posloucháním vánočních písniček na YouTube. A obvykle začínám v listopadu (nebo říjnu? 😅). Jsem velká fanynka anglických vánočních písniček a nedokážu si představit můj playlist bez Mariah Carey a její All I want for Christmas is you.
⭐ Pak se podívám po všech vánočních událostech, který se konají kolem mě a zapíšu si je do kalendáře. Všechny vánoční trhy, koncerty a události, který chci navštívit.
⭐ Potom chodím po obchodech a dívám se na jejich nový vánoční dekorace a svíčky.
⭐ Pak je čas začít přemýšlet nad tím, jaký cukroví chci píct. Obvykle peču jen pár druhů, moc to doma nejíme.
⭐ Když začne prosinec, vyzdobíme náš byt vánočníma ozdobama a děláme vaječňák a svařák. Začínáme se dívat na vánoční filmy (náš oblíbený je Sám doma) a potom se ještě obvykle dívám na Lásku nebeskou, Prázdniny a Vánoční koledu. Tohle je o Vánocích povinnost. Taky koupím pár dárků a zabalím je do pěknýho balícího papíru.
⭐ Nemůžu zapomenout na Vánoční WhatsApp speaking skupinky, který jsou mým nejoblíbenějším kurzem v roce!

Štědrý den 🎄
Probudíme se, uděláme si snídani a koukáme se na pohádky. K obědu máme bílou zelňačku. Odpoledne jdeme na procházku a potom začínám připravovat štědrovečerní večeři. K večeři nemáme kapra nebo řízek s bramborovým salátem, jako má většina rodin. Naše typická štědrovečerní večeře se skládá z lososa, omáčky a pečených brambor. Tahle omáčka se v naší rodině dělá už po generace. Skládá se ze slaniny, žampionů, cibule, smetany a červený papriky (koření). Vždy se na ni těším, protože ji dělám jenom na Vánoce. S manželem si po večeři vyměníme dárky a pak se zase díváme na pohádky. Na půlnoční mši nechodíme, protože v tu dobu už spíme. 😅

Tak co, liší se moje Vánoce od tvých? Jak moc? 🙂 A už by sis s nimi poradila v angličtině?

WhatsApp Image 2023-12-05 at 15.28.11

Hrdličky ze Sám doma na našem stromečku 🙂

Chceš se cítit sebejistější v mluvení, když jedeš na dovolenou do zahraničí? Chceš, aby tě to bavilo a aby sis díky tomu z dovolené odvezla víc zážitků? Můžu ti s tím pomoct! Mrkni se na nabídku mých kurzů: